SAT Math Multiple Choice Practice Question 25: Answer and Explanation

Next steps

Question: 25

3. A batch of mixed nuts was created by adding 5 pounds of peanuts, costing $5.50 per pound, to 2 pounds of cashews, costing $12.50 per pound. What would be the cost, per pound, of the resulting mixture?

A. $7.35
B. $7.50
C. $9.00
D. $10.50
E. $12.00

Correct Answer: B

Explanation:

B. Five pounds of peanuts times $5.50 is $27.50, and two pounds of cashews times $12.50 is $25.00, so the total cost is $52.50 for seven pounds. $52.50 divided by 7 is $7.50.

Previous       Next