SAT Math Multiple Choice Practice Question 266: Answer and Explanation

Next steps

Question: 266

2. A store sells a package of 6 batteries for $4 and a package of 24 of the same batteries for $12. If you need to buy 48 of these batteries, how much money will you save by buying them in packages of 24 rather than packages of 6?

A. $4
B. $8
C. $12
D. $16
E. $20

Correct Answer: B

Explanation:

B To buy 48 batteries in packages of 24, you will need two packages, which will . To buy them in packages of 6, you will need eight packages, which will cost . Buying in packages of 24 will save .

Previous       Next