SAT Math Multiple Choice Practice Question 294: Answer and Explanation

Next steps

Question: 294

8. A store sells oranges for 20 cents each, but for every four oranges you buy, you may buy a fifth for only 5 cents. How many oranges can you buy from this store for $3.40?

A. 14
B. 17
C. 18
D. 19
E. 20

Correct Answer: E

Explanation:

E Five oranges can be bought for 5¢ more than the price of four, which is . $3.40 is equivalent to 4(.85), so it will buy oranges.

Previous       Next