SAT Math Multiple Choice Practice Question 337: Answer and Explanation

Next steps

Question: 337

7. If four apples cost 20 cents, then, at this rate, how much would ten apples cost?

A. $.40
B. $.50
C. $.60
D. $.70
E. $.80

Correct Answer: B

Explanation:

B Set up a ratio to solve this problem:

Previous       Next