SAT Math Multiple Choice Practice Question 359: Answer and Explanation

Next steps

Question: 359

7. Chris buys a chocolate bar and a pack of gum for $1.75. If the chocolate bar costs $.25 more than the pack of gum, how much does the pack of gum cost?

A. $.25
B. $.50
C. $.75
D. $1.00
E. $1.50

Correct Answer: C

Explanation:

C Let b = cost of chocolate bar and g = cost of gum.

Previous       Next