SAT Math Multiple Choice Practice Question 482: Answer and Explanation

Next steps

Question: 482

2. The only way to purchase Brand X muffins is to buy one or more boxes that each contain 6 muffins. Each box costs $1.50. If Alejandro needs at least 20 muffins, what is the least amount of money he could spend?

A. $3.00
B. $4.50
C. $6.00
D. $7.50
E. $30.00

Correct Answer: C

Explanation:

C If he bought 3 boxes of muffins at $4.50, he would have 3 × 6 = 18 muffins. That's not enough muffins. So, he needs to buy 4 boxes of muffins. Each box costs $1.50; so, the cost is 4 × $1.50 = $6.00.

Previous       Next