SAT Math Multiple Choice Practice Question 600: Answer and Explanation

Next steps

Question: 600

14.

The number of bananas a fruit stand sells per day, n, varies inversely as the dollar price per banana that day, p, as shown in the formula above. On Tuesday, the stand sold 60 bananas. What was the price per banana on Tuesday?

A. $0.20
B. $0.25
C. $0.50
D. $2.00
E. $5.00

Correct Answer: A

Explanation:

A Plug in the number of bananas sold on Tuesday into the equation in place of n in order to find the value of p, the price per banana: 60 = , so 60p = 12 and p = 0.2. Since the price is in dollars, that's $0.20, as seen in A.

Previous       Next